Jako dzieci często wyobrażamy sobie, że gdy dorośniemy, będziemy nauczycielkami, fryzjerkami, policjantkami, opcjonalnie zawodowymi księżniczkami czy żonami. Ja na przykład przez dłuższy czas chciałam być weterynarzem, przez chwilę dentystą, a oprócz tego pisarką lub dziennikarką. Moja Mama zaś marzyła o pracy bibliotekarki i o… malowaniu bombek choinkowych. Kto by sobie wtedy zawracał głowę pytaniem, w jaki sposób dorastający młody człowiek ma odnaleźć swoją zawodową drogę?
Jak odnaleźć swoją zawodową drogę?
Przez jakiś czas na pytanie „Kim chcesz zostać w przyszłości?” odpowiadamy z dziecięcą pewnością w głosie i mocnym przekonaniem, że tego właśnie chcemy. A potem, nie wiedzieć kiedy, zaczynamy się wahać. Idziemy do szkoły, dowiadujemy się o istnieniu kolejnych zawodów, na rynku pracy też pojawiają się nowe profesje. Z biegiem lat stajemy przed kolejnymi wyborami, zniecierpliwieni dorośli wciąż pytają o nasze plany, a my czujemy się coraz bardziej zagubione.
Jak w tym edukacyjnym i rynkowym gąszczu odnaleźć własną drogę? Skąd wiedzieć, w czym się sprawdzimy, co będzie dla nas dobre, a co tylko wywoła frustrację? Jaką ścieżkę kariery wybrać? Możemy słuchać innych lub podążać ich drogą – ja poszłam na socjologię między innymi dlatego, że skończyła ją moja Mama. Możemy też spełniać czyjeś oczekiwania, np. rodziców, którzy marzą, by córka została lekarzem lub prawnikiem, bo przecież taka z niej dobra uczennica, więc i zawód powinna wykonywać dobrze płatny i prestiżowy. Możemy nawet dostać się na swój preferowany kierunek i w trakcie stwierdzić, że to jednak nie to. Albo też iść na modne studia, bo pewnie będzie po nich praca. A na koniec złapać pierwszą lepszą posadę, byle się zaczepić i liczyć na to, że a nuż nam się spodoba… Tyle pytań, tyle niepewności.
Ale jest też druga opcja. Możemy po prostu dowiedzieć się, czego naprawdę chcemy. Tylko jak to zrobić?
Jak świadomie zaprojektować ścieżkę kariery?
Świadomie – to słowo klucz. Przez całe swoje 30-letnie życie bezustannie planowałam, co będę robić dalej. Dość często zmieniałam pracę, wszystkie zajęcia traktując tymczasowo. Pracowałam i w niedużej firmie rodzinnej, i w międzynarodowej korporacji, a od roku próbuję swoich sił jako wolny strzelec. Byłam m.in. sprzedawcą, asystentką, koordynatorką projektów, lektorką i tłumaczką, a nawet… specjalistką ds. wsparcia IT.
Czy uwierzysz, że przez cały ten czas czułam, że to jeszcze nie to? Że jestem tu tylko na chwilę, że to nie moje miejsce, jeszcze tylko miesiąc, dwa, rok i ruszam dalej… Czułam się tak nawet wtedy, gdy robiłam dokładnie to, co sobie wcześniej zaplanowałam!
Być może znasz to z własnego podwórka i wiesz, jak bardzo męczące jest to poczucie ciągłego niedosytu, bycia w miejscu, w którym nie do końca chcesz być. Oczywiście każdy taki ślepy zaułek na zawodowej ścieżce jest swego rodzaju lekcją i każdą z nas takie zaułki czekają – to dobrze! Prawdopodobnie jednak Twoim celem nie jest zwiedzenie wszystkich możliwych ślepych uliczek ani szukanie właściwej drogi do końca życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak zaplanować ścieżkę kariery, a pierwszym – i zarazem najtrudniejszym – etapem każdego z nich jest poznanie siebie.
Jak poznać siebie?
Wiesz już, dlaczego warto poznać siebie. Zastanówmy się teraz, jak to zrobić. Oczywiście jeden artykuł na blogu nie odpowie na to złożone pytanie, ale na początek warto przynajmniej ustalić, co kryje się pod tym pojęciem.
Co to bowiem znaczy: znać siebie? Wiesz przecież, jak się nazywasz, jak wyglądasz, jak się zachowujesz w różnych sytuacjach. Potrafisz odpowiedzieć na pytanie o to, kim jesteś: kobietą, córką, siostrą, żoną, przyjaciółką. Wiesz, gdzie mieszkasz i gdzie pracujesz. Prawdopodobnie wiesz też mniej więcej, co lubisz i w czym jesteś dobra. Można więc powiedzieć, że znasz siebie. Kluczowe pytanie brzmi: jak dobrze? Czy zastanawiałaś się kiedyś na przykład:
Jaki jest Twój najważniejszy cel w życiu? A cel zawodowy?
Jakie są Twoje najgłębsze wartości? W jakim stopniu żyjesz w zgodzie z nimi?
Co motywuje Cię do działania, a co cię przed nim powstrzymuje?
Jakie są Twoje mocne strony?
Co lubisz robić najbardziej na świecie?
Czym jest dla Ciebie praca, kariera, sukces?
Jak wyglądałaby praca Twoich marzeń?
To nie są proste pytania. Aby na nie odpowiedzieć, często trzeba sobie zadać szereg innych, bardziej szczegółowych.
Poszukiwanie odpowiedzi bywa trudne i czasochłonne, nie wymagaj więc od siebie, że odkryjesz je zaraz po przeczytaniu tego akapitu. Ale też nie oczekuj, że pojawią się one same, wyskakując zza rogu i krzycząc: eureka! Potrzebny jest czas i pewien wysiłek. Na szczęście z pomocą przychodzą liczne narzędzia, dzięki którym możesz odkrywać siebie krok po kroku, we własnym tempie. Warto wyruszyć w tę fascynującą podróż, bo z każdą znalezioną odpowiedzią minimalizujesz ryzyko wejścia w kolejny zaułek – a każdy kolejny krok w głąb siebie przybliża Cię do poczucia zawodowego spełnienia.
Photo by MikesPhotos on Pixabay